Pairings set for upcoming conference tournaments


Tags: ,

Submitted: Sun, 02/17/2013 - 4:07am
Updated: Tue, 07/21/2015 - 5:19am
By:

WILMINGTON, NC (WWAY) — Conference tournament week is here. We’ve posted the pairings below:

——————-

3 RIVERS CONFERENCE TOURNAMENT – ALL GAMES AT FAIRMONT HIGH SCHOOL

GIRLS
MON. 2/18
6:00 #3 ST. PAULS VS #6 WEST COLUMBUS
7:30 #4 FAIRMONT VS #5 RED SPRINGS

WED. 2/20
6:00 #2 SOUTH ROBESON VS. ST. PAULS/WEST COLUMBUS WINNER
7:30 #1 EAST COLUMBUS VS. FAIRMONT/RED SPRINGS WINNER

FRI. 2/22
6:00 CHAMPIONSHIP – S. ROB VS ST. PAULS/W. COLUM WINNER
VS
E. COLUM VS. FAIRMONT/R. SPRINGS WINNER

BOYS
TUES. 2/19
6:00 #3 EAST COLUMBUS VS. #6 SOUTH ROBESON
7:30 #4 WEST COLUMBUS VS.#5 RED SPRINGS

THURS. 2/21
6:00 #2 ST. PAULS VS. EAST COLUMBUS/SOUTH ROBESON WINNER
7:30 #1 FAIRMONT VS. WEST COLUMBUS/RED SPRINGS WINNER

FRI. 2/22
7:30 CHAMPIONSHIP – ST. PAULS VS. E. COLUM/S. ROB. WINNER
VS
FAIRMONT VS. W. COLUM/R. SPRINGS WINNER

———————————

Farm Bureau Waccamaw Conference Basketball Tournament

Girls Brackets:

Monday, 2/18
#1 Whiteville (12-0, 17-6) Bye
#7 West Brunswick (1-11, 3-17) at #2 East Bladen (9-3, 19-5) 6:00
#6 South Columbus (3-9, 6-14) at #3 West Bladen (9-3, 18-5) 6:00
#5 South Brunswick (4-8, 4-18) at #4 North Brunswick (4-8, 7-16) 6:00

Wednesday, 2/20
#1 Whiteville vs Winner (#4 vs #5) 6:00 @ Brunswick Community College

Thursday, 2/21
Winner (#2 vs #7) vs Winner (#3 vs #6) 6:00 @ Brunswick Community College

Friday, 2/22 Championship Game @ 6:00 Brunswick Community College

Boys Bracket

Tuesday, 2/19
#1 North Brunswick ( 10-2, 16-7) Bye
#5 Whiteville (6-6, 16-7) at #4 East Bladen (6-6, 15-9) 6:00
#7 South Brunswick (0-12, 3-19) at #2 South Columbus (9-3, 14-6) 6:00
#6 West Bladen (4-8, 9-14) at #3 West Brunswick (7-5, 10-10) 6:00

Wednesday, 2/20
#1 North Brunswick vs Winner (#4 vs #5) 7:30 @ Brunswick Community College

Thursday, 2/21
Winner (#2 vs #7) vs Winner (#3 vs #6) 7:30 @ Brunswick Community College

Friday, 2/22 Championship Game @ 7:45 Brunswick Community College

————————–

MIDEASTERN CONFERENCE TOURNAMENT

Girls Pairings

5 New Bern vs. 4 Hoggard, 6pm Monday at New Hanover

6 Rose at No. 3 New Hanover, 7:30pm Monday

6-3 winner vs. 2 Ashley at Laney, 6pm Wednesday

4-5 Winner at 1 Laney, 7:30pm Wednesday

Title game: 6pm Friday at highest remaining girls seed

Boys Pairings

5 New Bern at 4 Rose, Tuesday, 7pm

6 Laney at 3 Ashley, Tuesday, 7pm

3-6 winner vs. 2 New Hanover at Hoggard, 6pm Thursday

4-5 winner at 1 Hoggard 7:30pm Thursday

Title game: 7:30pm Friday at highest remaining girls seed

———————–

Tri County Conference – boys first round

#5 Hobbton at #4 Lakewood 6pm Feb. 19

#8 Trask at #1 Wallace-Rose Hill 7:30 Feb. 19

#6 James Kenan at #3 Pender 6pm Feb. 19

#7 Midway at #2 Union 7:30 Feb. 19

Tri County Conference – girls first round

#5 Wallace-Rose Hill at #4 Hobbton 6pm Feb. 19

#8 Union at #1 Lakewood 7:30 Feb. 19

#6 Midway at #3 Trask 6pm Feb. 19

#7 Pender at #2 James Kenan 7:30 Feb. 19

Semi-finals for both the boys and girls will be held at Union High
Finals for both will be held on Friday, Feb. 22

——————–

East Central 2-A Conference

Boys

All games at Richlands High School

First round

Boys

All games at Richlands High School
First round
Monday
No. 8 Swansboro (5-19) vs. No. 1 Clinton (17-6), 5:30 p.m.
No. 5 East Duplin (8-16) vs. No. 4 South Lenoir (13-9), 8:30 p.m.

Tuesday
No. 7 Topsail (10-13) vs. No. 2 Northside (19-3), 5:30 p.m.
No. 6 Richlands (10-13) vs. No. 3 Croatan (19-4), 8:30 p.m.

Semifinals
Wednesday
Swansboro-Clinton winner vs. East Duplin-South Lenoir winner, 5:30 p.m.

Thursday
Richlands-Croatan winner vs. Topsail-Northside winner, 8:30 p.m.

Championship
Friday
Semifinal winners, 8 p.m.

GIRLS
All games at Richlands High School

First round
Monday
No. 8 Topsail (7-15) vs. No. 1 Northside (19-4), 4 p.m.
No. 5 Croatan (6-15) vs. No. 4 Clinton (17-7), 7 p.m.

Tuesday
No. 7 Swansboro (5-18) vs. No. 2 South Lenoir (17-5), 4 p.m.
No. 6 Richlands (7-16) vs. No. 3 East Duplin (19-5), 7 p.m.

Semifinals
Wednesday
Topsail-Northside winner vs. Croatan-Clinton winner, 4 p.m.

Thursday
Richlands-East Duplin winner vs. Swansboro-South Lenoir winner, 7 p.m.

Championship
Friday
Semifinal winners, 6:30 p.m.

Leave a Reply

Be the First to Comment!