make WWAY your homepage  Become a fan on facebook  Follow us on twitter  Receive RSS Newsfeeds  MEMBERS: Register | Login

5th QUARTER: round one playoff scores from Friday & Saturday night

READ MORE:
football_fever.jpg

WILMINGTON,NC (WWAY) -- Friday turned out to be a windy, rainy night in the Wilmington area. Some teams played in the rain. Some teams will play round one state playoff games on Saturday instead. In Wilmington the New Hanover Wildcats knocked off the Hoggard Vikings 6-2 at Legion Stadium. It's the second victory for New Hanover over Hoggard in a one week span. The Wildcats also beat Hoggard in the regular season finale.

Laney also won on Friday. Thanks to four touchdown passes from Mike Sheehan to Tevin Clay the Buccaneers beat Wakefield 30-27.

Check out Friday's 5th Quarter. We've posted a link here. http://www.wwaytv3.com/vp/2011/11/5th-quarter-2011-1st-round-state-playo...

We've posted the first round scores below from our friends at the Associated Press and the pairings for the second round. We begin with the pairings, followed by Saturday's action, then Friday.

NCHSAA football playoffs By The Associated Press
Second-Round pairings for N.C. High School Athletic Association football playoffs

Class 4AA
Districts
EAST
(5) Wilmington Laney at (1) Garner
(3) Wake Forest-Rolesville at (2) Raleigh Leesville Road
MIDEAST
(4) Cary at (1) Fayetteville Britt
(3) Fuquay-Varina at (2) Apex Middle Creek
MIDWEST
(5) Northwest Guilford at (1) Greensboro Page
(6) Charlotte Independence at (2) Matthews Butler
WEST
(4) Charlotte Ardrey Kell at (1) Charlotte Mallard Creek
(6) Charlotte Myers Park at (2) South Caldwell
Class 4A
Districts
EAST
(4) Cape Fear at (1) New Bern
(3) Southeast Raleigh at (2) New Hanover County
MIDEAST
(6) Fayetteville Smith at (2) Durham Hillside
(5) Southeast Guilford at (1) Scotland County
MIDWEST
(5) Greensboro Dudley at (1) Indian Trail Porter Ridge
(3) Jamestown Ragsdale at (2) Winston-Salem Mt. Tabor
WEST
(3) Watauga County at (2) Mooresville
(8) Huntersville Hopewell at (5) Monroe Sun Valley
Class 3AA
Districts
EAST
(5) Nash Central at (1) Wilson Hunt
(3) Raleigh Cardinal Gibbons at (2) Erwin Triton
MIDEAST
(4) Chapel Hill at (1) Fayetteville Byrd
(3) Western Alamance at (2) Northern Guilford
MIDWEST
(4) Marvin Ridge at (1) Charlotte Catholic
(7) Weddington at (3) Kannapolis Brown
WEST
(4) Asheville Erwin at (1) Asheville
(6) Kings Mountain at (2) Shelby Crest
Class 3A
Districts
EAST
(4) West Carteret at (1) Havelock
(3) South Brunswick at (2) Currituck County
MIDEAST
(3) Southern Vance at (2) Clayton Cleveland
(8) Burlington Williams at (5) Eastern Alamance
MIDWEST
(4) Statesville at (1) West Rowan
(7) Rockingham County at (3) Concord
WEST
(4) East Henderson at (1) Franklin
(3) Hickory at (2) Lawndale Burns
Class 2AA
Districts
EAST
(3) Elizabeth City Northeastern at (2) Bunn
(4) Topsail at (1) Kinston
MIDEAST
(5) Franklinton at (1) Burlington Cummings
(3) Reidsville at (2) South Granville
MIDWEST
(5) Cuthbertson at (1) West Stokes
(3) Marshville Forest Hills at (2) South Iredell
WEST
(4) Forest City Chase at (1) Shelby
(3) Catawba Bandys at (2) Sylva Smoky Mountain
Class 2A
Districts
EAST
(5) Tarboro at (1) Jacksonville Northside
(6) North Johnston at (2) Edenton Holmes
MIDEAST
(4) South Columbus at (1) Fairmont
(6) Siler City Jordan-Matthews at (2) East Bladen
MIDWEST
(4) Salisbury at (1) Boonville Starmount
(3) Wilkes Central at (2) Thomasville
WEST
(4) Vldese Draughn at (1) Lincolnton
(3) Maiden at (2) Polk County
Class 1AA
Districts
EAST
(4) Gates County at (1) Ayden-Grifton
(3) Martin Riverside at (2) Southwest Onslow
MIDEAST
(3) Warsaw Kenan at (2) Red Springs
(4) Goldsboro at (1) Wallace-Rose Hill
MIDWEST
(4) South Stokes at (1) Monroe
(7) Monroe Central at (3) West Montgomery
WEST
(5) Hendersonville at (1) Mitchell County
(3) West Wilkes at (2) Swain County
Class 1A
Districts
EAST
(4) Chocowinity Southside at (1) Manteo
(3) Plymouth at (2) Creswell/(7) Cape Hatteras
MIDEAST
(4) Lejeune at (1) North Edgecombe
(3) Jones County at (2) Southeast Halifax
MIDWEST
(5) Princeton at (1) Albemarle
(3) Salemburg Lakewood at (2) South Stanly
WEST
(4) Union Academy at (1) Murphy
(3) Andrews at (2) Rosman

Saturday's Scores
By The Associated Press
PREP FOOTBALL
Class 4A
First Round
MIDEAST
(1) Scotland County 55, (8) Harnett Central 13
MIDWEST
(3) Jamestown Ragsdale 26, (6) North Davidson 18
Class 3A
First Round
MIDEAST
(5) Eastern Alamance 49, (4) South Johnston 19
Class 2AA
First Round
EAST
(1) Kinston 26, (8) SouthWest Edgecombe 6
(4) Topsail 10, (5) North Pitt 7
MIDEAST
(3) Reidsville 27, (6) High Point Andrews 9
Class 2A
First Round
EAST
(5) Tarboro 34, (4) East Duplin 26
MIDWEST
(2) Thomasville 56, (7) Surry Central 26
Class 1AA
First Round
EAST
(2) Southwest Onslow 42, (7) Rocky Point Trask 0
MIDEAST
(1) Wallace-Rose Hill 25, (8) Pender County 0
Class 1A
First Round
MIDWEST
(3) Lakewood (Salemburg) 33, (6) Hobbton 15
(5) Princeton 21, (4) Union 16
POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Class 1A
First Round
EAST
(7) Cape Hatteras vs. (2) Creswell, ppd. to Nov 7.

Friday's Scores
By The Associated Press
PREP FOOTBALL
Class 4AA
First Round
EAST
(1) Garner 42, (8) Raleigh Athens Drive 0
(2) Raleigh Leesville Road 62, (7) Raleigh Broughton 21
(3) Wake Forest-Rolesville 31, (6) Raleigh Millbrook 0
(5) Wilmington Laney 30, (4) Raleigh Wakefield 27
MIDEAST
(1) Fayetteville Britt 17, (8) Hope Mills South View 0
(2) Apex Middle Creek 28, (7) Panther Creek 20
(3) Fuquay-Varina 29, (6) Fayetteville Seventy-First 14
(4) Cary 27, (5) Lumberton 7
MIDWEST
(1) Greensboro Page 21, (8) Southern Pines Pinecrest 0
(2) Matthews Butler 42, (7) Hoke County 20
(5) Northwest Guilford 28, (4) Richmond County 14
(6) Charlotte Independence 29, (3) East Forsyth 28
WEST
(1) Charlotte Mallard Creek 52, (8) South Mecklenburg 7
(2) South Caldwell 35, (7) Lake Norman 0
(4) Charlotte Ardrey Kell 48, (5) Charlotte Vance 20
(6) Charlotte Myers Park 28, (3) Charlotte Olympic 6
Class 4A
First Round
EAST
(1) New Bern 42, (8) Clayton 7
(2) New Hanover 6, (7) Wilmington Hoggard 2
(3) Southeast Raleigh 34, (6) Greenville Rose 22
(4) Cape Fear 27, (5) West Johnston 20
MIDEAST
(2) Durham Hillside 38, (7) Pembroke Swett 32
(5) Southeast Guilford 30, (4) Northern Durham 12
(6) Fayetteville Smith 27, (3) Southern Durham 20
(8) Harnett Central vs. (1) Scotland County, ppd. to Nov 5.
MIDWEST
(1) Indian Trail Porter Ridge 30, (8) High Point Central 14
(2) Winston-Salem Mt. Tabor 44, (7) Western Guilford 7
(5) Greensboro Dudley 29, (4) Davie County 25
(6) North Davidson vs. (3) Jamestown Ragsdale, ppd. to Nov 5.
WEST
(2) Mooresville 35, (7) East Gaston 15
(3) Watauga County 14, (6) Alexander Central 10
(5) Monroe Sun Valley 52, (4) Asheville Reynolds 23
(8) Huntersville Hopewell 14, (1) Asheville Roberson 9
Class 3AA
First Round
EAST
(1) Wilson Hunt 21, (8) West Brunswick 13
(2) Erwin Triton 42, (7) Southern Nash 13
(3) Raleigh Cardinal Gibbons 24, (6) Greenville Conley 6
(5) Nash Central 24, (4) Hope Mills Gray's Creek 21
MIDEAST
(1) Fayetteville Byrd 41, (8) Orange County 12
(2) Northern Guilford 39, (7) Eastern Guilford 0
(3) Western Alamance 34, (6) Spring Lake Overhills 7
(4) Chapel Hill 7, (5) Asheboro 2
MIDWEST
(1) Charlotte Catholic 42, (8) Hickory Ridge 14
(3) Kannapolis Brown 54, (6) Thomasville Ledford 28
(4) Marvin Ridge 31, (5) Charlotte Berry Tech 12
(7) Weddington 23, (2) Belmont South Point 17
WEST
(1) Asheville 54, (8) Enka 32
(2) Shelby Crest 49, (7) Hickory St. Stephens 0
(4) Asheville Erwin 35, (5) Gastonia Ashbrook 7
(6) Kings Mountain 43, (3) Gastonia Forestview 13
Class 3A
First Round
EAST
(1) Havelock 49, (8) Hertford County 0
(2) Currituck County 30, (7) Washington 6
(3) South Brunswick 41, (6) Jacksonville White Oak 28
(4) West Carteret 33, (5) Wilson Fike 14
MIDEAST
(2) Clayton Cleveland 39, (7) Southern Lee 14
(3) Southern Vance 14, (6) Southern Wayne 7
(5) Eastern Alamance vs. (4) South Johnston, ppd. to Nov 5.
(8) Burlington Williams 22, (1) Northeast Guilford 21, OT
MIDWEST

(1) West Rowan 31, (8) Mt. Pleasant 12
(3) Concord 30, (6) Northwest Cabarrus 6
(4) Statesville 32, (5) Cox Mill 22
(7) Rockingham County 17, (2) Southern Guilford 7
WEST
(1) Franklin 28, (8) Gastonia Huss 7
(2) Lawndale Burns 42, (7) Waynesville Tuscola 12
(3) Hickory 36, (6) Lenoir Hibriten 26
(4) East Henderson 50, (5) West Iredell 36
Class 2AA
First Round
EAST
(8) SouthWest Edgecombe vs. (1) Kinston, ppd. to Nov 5.
(2) Bunn 49, (7) North Brunswick 28
(3) Elizabeth City Northeastern 62, (6) Swansboro 32
(5) North Pitt vs. (4) Topsail, ppd. to Nov 5.
MIDEAST
(1) Burlington Cummings 38, (8) St. Pauls 6
(2) South Granville 36, (7) Carrboro 21
(5) Franklinton 29, (4) Pittsboro Northwood 7
(6) High Point Andrews vs. (3) Reidsville, ppd. to Nov 5.
MIDWEST
(1) West Stokes 34, (8) Monroe Piedmont 7
(2) South Iredell 47, (6) East Davidson 6
(3) Marshville Forest Hills 51, (6) East Bend Forbush 0
(5) Cuthbertson 48, (4) North Surry 33
WEST
(1) Shelby 60, (8) West Lincoln 13
(2) Sylva Smoky Mountain 35, (7) Claremont Bunker Hill 13
(3) Catawba Bandys 40, (6) Ashe County 14
(4) Forest City Chase 28, (5) Newton-Conover 13
Class 2A
First Round
EAST
(1) Jacksonville Northside 50, (8) Greene Central 0
(2) Edenton Holmes 30, (7) Croatan 6
(4) East Duplin vs. (5) Tarboro, ppd. to Nov 5.
(6) North Johnston 12, (3) Roanoke Rapids 7
MIDEAST
(1) Fairmont 48, (8) Wheatmore 17
(2) East Bladen 25, (7) Providence Grove 21
(4) South Columbus 20, (5) Eastern Randolph 14
(6) Siler City Jordan-Matthews 8, (3) Randleman 7
MIDWEST
(1) Boonville Starmount 21, (8) East Lincoln 13
(3) Wilkes Central 35, (6) Lexington 34
(4) Salisbury 24, (5) Winston-Salem Carver 17
(7) Surry Central vs. (2) Thomasville, ppd. to Nov 5.
WEST
(1) Lincolnton 49, (8) Brevard 14
(2) Polk County 13, (7) Black Mountain Owen 7
(3) Maiden 26, (6) East Rutherford 13
(4) Vldese Draughn 13, (5) Madison County 7
Class 1AA
First Round
EAST
(1) Ayden-Grifton 48, (8) East Carteret 7
(3) Riverside Martin 53, (6) Camden County 13
(4) Gates County 35, (5) Dixon 10
(7) Rocky Point Trask vs. (2) Southwest Onslow, ppd. to Nov 5.
MIDEAST
(2) Red Springs 14, (7) Dunn Midway 13
(3) Warsaw Kenan 40, (6) East Columbus 18
(4) Goldsboro 20, (5) East Montgomery 13
(8) Pender County vs. (1) Wallace-Rose Hill, ppd. to Nov 5.
MIDWEST
(1) Monroe 50, (8) East Surry 6
(3) West Montgomery 45, (6) North Rowan 6
(4) South Stokes 35, (7) Lake Norman 0
(7) Monroe Central 27, (2) Mt. Airy 23
WEST
(1) Mitchell County 33, (8) East Wilkes 8
(2) Swain County 63, (7) Avery County 35
(3) West Wilkes 54, (6) Cherryville 20
(5) Hendersonville 55, (4) Bessemer City 7
Class 1A
First Round
EAST
(1) Manteo 61, (8) Swan Quarter Mattamuskeet 0
(3) Plymouth 56, (6) Columbia 0
(4) Chocowinity Southside 34, (5) South Creek 0
(7) Cape Hatteras vs. (2) Creswell, ppd. to Nov 5.
MIDEAST
(1) North Edgecombe 52, (8) Northampton-East 6
(2) Southeast Halifax 35, (7) Rosewood 20
(3) Jones County 28, (6) Northampton-West 0
(4) Lejeune 43, (5) North Duplin 42
MIDWEST
(1) Albemarle 56, (8) West Columbus 8
(2) South Stanly 35, (7) South Davidson 0
(5) Princeton vs. (4) Cameron Union Pines, ppd.
(6) Hobbton vs. (3) Lakewood (Salemburg), ppd.
WEST
(1) Murphy 54, (8) Alleghany County 20
(2) Rosman 7, (7) Hayesville 6
(3) Andrews 28, (6) North Stokes 27
(4) Union Academy 18, (5) Robbinsville 7

(Copyright 2011 by The Associated Press. All Rights Reserved.)

Disclaimer: Comments posted on this, or any story are opinions of those people posting them, and not the views or opinions of WWAY NewsChannel 3, its management or employees. You can view our comment policy here.

»

Reply

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.

More information about formatting options

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
CAPTCHA
Please re-enter the code shown in the image below.