make WWAY your homepage  Become a fan on facebook  Follow us on twitter  Receive RSS Newsfeeds  MEMBERS: Register | Login

Pairings set for upcoming conference tournaments

READ MORE:
bask_ball.jpg

WILMINGTON, NC (WWAY) -- Conference tournament week is here. We've posted the pairings below:

-------------------

3 RIVERS CONFERENCE TOURNAMENT - ALL GAMES AT FAIRMONT HIGH SCHOOL

GIRLS
MON. 2/18
6:00 #3 ST. PAULS VS #6 WEST COLUMBUS
7:30 #4 FAIRMONT VS #5 RED SPRINGS

WED. 2/20
6:00 #2 SOUTH ROBESON VS. ST. PAULS/WEST COLUMBUS WINNER
7:30 #1 EAST COLUMBUS VS. FAIRMONT/RED SPRINGS WINNER

FRI. 2/22
6:00 CHAMPIONSHIP - S. ROB VS ST. PAULS/W. COLUM WINNER
VS
E. COLUM VS. FAIRMONT/R. SPRINGS WINNER

BOYS
TUES. 2/19
6:00 #3 EAST COLUMBUS VS. #6 SOUTH ROBESON
7:30 #4 WEST COLUMBUS VS.#5 RED SPRINGS

THURS. 2/21
6:00 #2 ST. PAULS VS. EAST COLUMBUS/SOUTH ROBESON WINNER
7:30 #1 FAIRMONT VS. WEST COLUMBUS/RED SPRINGS WINNER

FRI. 2/22
7:30 CHAMPIONSHIP - ST. PAULS VS. E. COLUM/S. ROB. WINNER
VS
FAIRMONT VS. W. COLUM/R. SPRINGS WINNER

---------------------------------

Farm Bureau Waccamaw Conference Basketball Tournament

Girls Brackets:

Monday, 2/18
#1 Whiteville (12-0, 17-6) Bye
#7 West Brunswick (1-11, 3-17) at #2 East Bladen (9-3, 19-5) 6:00
#6 South Columbus (3-9, 6-14) at #3 West Bladen (9-3, 18-5) 6:00
#5 South Brunswick (4-8, 4-18) at #4 North Brunswick (4-8, 7-16) 6:00

Wednesday, 2/20
#1 Whiteville vs Winner (#4 vs #5) 6:00 @ Brunswick Community College

Thursday, 2/21
Winner (#2 vs #7) vs Winner (#3 vs #6) 6:00 @ Brunswick Community College

Friday, 2/22 Championship Game @ 6:00 Brunswick Community College

Boys Bracket

Tuesday, 2/19
#1 North Brunswick ( 10-2, 16-7) Bye
#5 Whiteville (6-6, 16-7) at #4 East Bladen (6-6, 15-9) 6:00
#7 South Brunswick (0-12, 3-19) at #2 South Columbus (9-3, 14-6) 6:00
#6 West Bladen (4-8, 9-14) at #3 West Brunswick (7-5, 10-10) 6:00

Wednesday, 2/20
#1 North Brunswick vs Winner (#4 vs #5) 7:30 @ Brunswick Community College

Thursday, 2/21
Winner (#2 vs #7) vs Winner (#3 vs #6) 7:30 @ Brunswick Community College

Friday, 2/22 Championship Game @ 7:45 Brunswick Community College

--------------------------

MIDEASTERN CONFERENCE TOURNAMENT

Girls Pairings

5 New Bern vs. 4 Hoggard, 6pm Monday at New Hanover

6 Rose at No. 3 New Hanover, 7:30pm Monday

6-3 winner vs. 2 Ashley at Laney, 6pm Wednesday

4-5 Winner at 1 Laney, 7:30pm Wednesday

Title game: 6pm Friday at highest remaining girls seed

Boys Pairings

5 New Bern at 4 Rose, Tuesday, 7pm

6 Laney at 3 Ashley, Tuesday, 7pm

3-6 winner vs. 2 New Hanover at Hoggard, 6pm Thursday

4-5 winner at 1 Hoggard 7:30pm Thursday

Title game: 7:30pm Friday at highest remaining girls seed

-----------------------

Tri County Conference - boys first round

#5 Hobbton at #4 Lakewood 6pm Feb. 19

#8 Trask at #1 Wallace-Rose Hill 7:30 Feb. 19

#6 James Kenan at #3 Pender 6pm Feb. 19

#7 Midway at #2 Union 7:30 Feb. 19

Tri County Conference - girls first round

#5 Wallace-Rose Hill at #4 Hobbton 6pm Feb. 19

#8 Union at #1 Lakewood 7:30 Feb. 19

#6 Midway at #3 Trask 6pm Feb. 19

#7 Pender at #2 James Kenan 7:30 Feb. 19

Semi-finals for both the boys and girls will be held at Union High
Finals for both will be held on Friday, Feb. 22

--------------------

East Central 2-A Conference

Boys

All games at Richlands High School

First round

Boys

All games at Richlands High School
First round
Monday
No. 8 Swansboro (5-19) vs. No. 1 Clinton (17-6), 5:30 p.m.
No. 5 East Duplin (8-16) vs. No. 4 South Lenoir (13-9), 8:30 p.m.

Tuesday
No. 7 Topsail (10-13) vs. No. 2 Northside (19-3), 5:30 p.m.
No. 6 Richlands (10-13) vs. No. 3 Croatan (19-4), 8:30 p.m.

Semifinals
Wednesday
Swansboro-Clinton winner vs. East Duplin-South Lenoir winner, 5:30 p.m.

Thursday
Richlands-Croatan winner vs. Topsail-Northside winner, 8:30 p.m.

Championship
Friday
Semifinal winners, 8 p.m.

GIRLS
All games at Richlands High School

First round
Monday
No. 8 Topsail (7-15) vs. No. 1 Northside (19-4), 4 p.m.
No. 5 Croatan (6-15) vs. No. 4 Clinton (17-7), 7 p.m.

Tuesday
No. 7 Swansboro (5-18) vs. No. 2 South Lenoir (17-5), 4 p.m.
No. 6 Richlands (7-16) vs. No. 3 East Duplin (19-5), 7 p.m.

Semifinals
Wednesday
Topsail-Northside winner vs. Croatan-Clinton winner, 4 p.m.

Thursday
Richlands-East Duplin winner vs. Swansboro-South Lenoir winner, 7 p.m.

Championship
Friday
Semifinal winners, 6:30 p.m.

Disclaimer: Comments posted on this, or any story are opinions of those people posting them, and not the views or opinions of WWAY NewsChannel 3, its management or employees. You can view our comment policy here.

»

Reply

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.

More information about formatting options

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
CAPTCHA
Please re-enter the code shown in the image below.