make WWAY your homepage  Become a fan on facebook  Follow us on twitter  Receive RSS Newsfeeds  MEMBERS: Register | Login

State playoff pairings are released

READ MORE:
football_generic.jpg

WILMINGTON, NC (WWAY) -- The regular season is over. The state playoffs begin on Friday, November 15th. First round pairings for teams are listed below. Game times are set at 7:30 unless noted otherwise.

In the 4A playoffs New Hanover and Hoggard will both open the playoffs at home. If they both win their first round games the second round will pit Hoggard hosting New Hanover.

Did you see Friday's 5th Quarter with John & Trot. Check it out here. http://www.wwaytv3.com/2013/11/09/wways-friday-night-sports-nov-8

-----------------------

CLASS 4-AA

EAST
16 Cary Green Hope (5-6) at 1 Raleigh Wakefield (10-1)
9 Raleigh Millbrook (9-3) at 8 Raleigh Leesville Road (8-3)
12 Wake Forest (8-3) at 4 Cary Panther Creek (9-2)
13 Wilmington Laney (6-4) at 4 Southern Pines Pinecrest (10-1)
14 Raleigh Sanderson (6-5) at 3 Fayetteville Jack Britt (8-3)
11 Holly Springs (6-5) at 6 Garner (8-3)
10 Hope Mills South View (8-3) at 7 Durham Riverside (7-3)
15 Fuquay-Varina (6-5) at 2 Apex Middle Creek (9-2)

WEST
16 Charlotte Zebulon Vance (5-6) at 1 West Forsyth (10-1)
9 East Forsyth (9-2) at 8 Greensboro Grimsley (5-6)
12 Charlotte Independence (7-4) at 5 Cornelius W.A. Hough (10-1)
13 Charlotte Olympic (7-4) at 4 Matthews David Butler (8-3)
14 Greensboro Page (6-5) at 3 Northwest Guilford (10-1)
11 Richmond Senior (8-3) at 6 Lake Norman (8-3)
10 West Mecklenberg (9-2) at 7 Charlotte Providence (7-4)
15 Charlotte Ardrey Kell (6-5) at 2 Charlotte Mallard Creek (11-0)

CLASS 4-A

EAST
16 Wake Forest Heritage (6-5) at 1 Scotland (11-0)
9 Southeast Raleigh (4-6) at 8 New Bern (8-3)
12 Clayton (7-4) at 5 Durham Hillside (8-2)
13 Southern Alamance (6-5) at 4 Knightdale (9-1)
14 Fayetteville E.E. Smith (6-5) at 3 Greenville D.H. Conley (9-2)
11 Greenville Rose (9-2) at 6 Fayetteville Pine Forest (10-1)
10 Northern Durham (3-8) at 7 Wilmington New Hanover (8-3)
15 Fayetteville Cape Fear (6-5) at 2 Wilmington Hoggard (10-1)

WEST
16 Alexander Central (5-6) at 1 Mooresville (10-1)
9 Southeast Guilford (9-2) at 8 Winston-Salem Mount Tabor (8-3)
12 Huntersville Hopewell (6-5) at 5 High Point Central (8-3)
13 Kannapolis A.L. Brown (7-4) at 4 Charlotte Catholic (9-2)
14 Pfafftown Ronald Reagan (7-4) at 3 Mint Hill Rocky River (9-2)
11 Indian Trail Porter Ridge (7-4) at 6 Watauga (8-3)
10 North Davidson (9-2) at 7 Asheville T.C. Roberson (4-7)
15 South Caldwell (5-6) at 2 Greensboro Dudley (10-0)

CLASS 3-AA

EAST
16 Western Harnett (4-7) at 1 Fayetteville Douglas Byrd (9-2)
9 Wilson Fike (10-1) at 8 Lee County (9-2)
12 Corinth-Holders (7-4) at 5 West Brunswick (3-7)
13 Fayetteville Terry Sanford (4-7) at 4 Wilson Hunt (8-3)
14 Hope Mills Gray’s Creek (5-6) at 3 Cleveland (8-3)
11 Rocky Mount (8-3) at 6 Orange (10-1)
10 Raleigh Cardinal Gibbons (8-3) at 7 Erwin Triton (9-2)
15 Chapel Hill (4-7) at 2 Southern Durham (9-2)

WEST
16 Harrisburg Hickory Ridge (4-7) at 1 Shelby Crest (10-1)
9 Gastonia Ashbrook (8-3) at 8 Asheville Clyde A. Erwin (9-1)
12 South Iredell (8-3) at 5 Statesville (6-5)
13 Asheville A.C. Reynolds (7-4) at 4 Monroe Sun Valley (7-4)
14 Eastern Guilford (7-4) at 3 Northern Guilford (9-2)
11 Asheboro (7-4) at 6 Central Cabarrus (10-1)
10 Ledford (7-4) at 7 Weddington (9-2)
15 Waxhaw Cuthbertson (4-7) at 2 Asheville (9-2)

CLASS 3-A

EAST
16 Hampstead Topsail (4-7) at 1 Havelock (11-0)
9 Anson (5-6) at 8 Southern Guilford (6-5)
12 West Craven (7-4) at 5 Jacksonville (8-3)
13 Burlington Williams (7-4) at 4 North Forsyth (6-5)
14 West Carteret (6-5) at 3 Eastern Wayne (8-2)
11 Southern Nash (8-3) at 6 Swansboro (8-3)
10 Pittsboro Northwood (8-3) at 7 Eastern Alamance (8-3)
15 Pikeville C.B. Aycock (4-7) at 2 Western Alamance (10-1)

WEST
16 East Rowan (4-7) at 1 Morganton Freedom (10-1)
9 Gastonia Forestview (7-4) at 8 China Grove Jesse Carson (7-4)
12 Morganton Patton (7-4) at 5 Lenoir Hibriten (10-1)
13 Hickory (6-5) at 4 Canton Pisgah (8-3)
14 West Rowan (7-4) at 3 Belmont South Point (11-0)
11 North Gaston (6-5) at 6 Lawndale Burns (10-1)
10 Monroe Piedmont (7-4) at 7 Waynesville Tuscola (8-3)
15 Northwest Cabarrus (6-5) at 2 Concord (11-0)

CLASS 2-AA

EAST
16 SouthWest Edgecombe (5-6) at 1 High Point Andrews (9-1)
9 Randleman (8-3) at 8 North Brunswick (8-3)
12 St. Paul’s (8-3) at 5 Northside (Jacksonville) (8-3)
13 Hertford County (6-5) at 4 South Granville (9-2)
14 North Pitt (6-5) at 3 Washington (9-2)
11 Greene Central (3-8) at 6 Bunn (7-4)
10 Franklinton (8-3) at 7 Kinston (6-5)
15 East Duplin (5-6) at 2 Currituck (9-2)

WEST
16 Monroe Parkwood (5-6) at 1 Franklin (11-0)
9 Marshville Forest Hills (5-6) at 8 Sylva Smoky Mountain (7-4)
12 West Lincoln (7-4) at 5 Gastonia Hunter Huss (4-7)
13 Claremont Bunker Hill (7-4) at 4 Ashe County (7-4)
14 Catawba Bandys (5-6) at 3 East Lincoln (7-4)
11 East Bend Forbush (6-5) at 6 Maiden (10-1)
10 East Davidson (9-2) at 7 West Stokes (8-3)
15 R-S Central (5-5) at 2 Monroe (9-2)

CLASS 2-A

EAST
16 West Bladen (5-6) at 1 Elizabeth City Northeastern (9-2)
9 Graham (5-6) at 8 Wilson Beddingfield (7-4)
12 Newton Grove Midway (9-2) at 5 Edenton Holmes (8-3)
13 Fairmont (8-3) at 4 Ayden-Grifton (5-6)
14 East Bladen (6-5) at 3 Clinton (7-3)
11 Siler City Jordan-Matthews (5-6) at 6 Southwest Onslow (8-3)
10 Farmville Central (8-2) at 7 Eastern Randolph (7-4)
15 Southern Vance (5-6) at 2 South Columbus (8-3)

WEST
16 Lake Norman Charter (5-6) at 1 Winston-Salem Carver (10-1)
9 Lincolnton (7-4) at 8 Thomasville (5-6)
12 Madison (6-4) at 5 Polk County (8-3)
13 Hendersonville (5-6) at 4 Reidsville (9-2)
14 Brevard (5-6) at 3 North Wilkes (9-2)
11 Burnsville Mountain Heritage (7-4) at 6 Shelby (7-4)
10 Mount Pleasant (5-6) at 7 Black Mountain Charles D. Owen (8-2)
15 Surry Central (5-6) at 2 North Rowan (11-0)

CLASS 1-AA

EAST
8 Seven Springs Spring Creek (3-8) at 1 Tarboro (9-2)
5 East Carteret (5-6) at 4 Camden (6-5)
6 Perquimans (5-6) at 3 Riverside (Martin) (7-4)
7 Gates County (4-7) at 2 Wallace-Rose Hill (9-2)

MIDEAST
8 Rose Hill Union (3-8) at 1 Warsaw James Kenan (10-0)
5 Granville Central (7-4) at 4 Princeton (8-3)
6 Lakewood (7-4) at 3 Louisburg (8-3)
7 Rosewood (4-7) at 2 Whiteville (9-2)

MIDWEST
8 North Moore (2-9) at 1 West Montgomery (10-1)
5 Kernersville Bishop McGuinness (7-4) at 4 North Stanly (8-3)
6 Walkertown (8-3) at 3 East Surry (9-2)
7 East Montgomery (6-5) at 2 Mount Airy (8-3)

WEST
8 East Wilkes (1-10) at 1 Swain County (9-2)
5 Bessemer City (6-5) at 4 Avery (4-7)
6 Gastonia Highland Tech (1-10) at 3 Cherryville (5-6)
7 Mitchell (1-10) at 2 Boonville Starmount (8-3)

CLASS 1-A

EAST
8 Creswell (3-8) at 1 Plymouth (10-0)
5 Pinetown Northside (6-5) at 4 Manteo (7-4)
6 Columbia at 3 Northampton County (8-3)
7 Chocowinity Southside (3-8) at 2 Pamlico County (7-4)

MIDEAST
8 Northwest Halifax (1-10) at 1 Lejeune (10-1)
5 North Duplin (4-7) at 4 Weldon (4-7)
6 East Columbus (4-7) at 3 North Edgecombe (5-5)
7 Rocky Mount Prep (2-9) at 2 Southeast Halifax (7-4)

MIDWEST
8 Chatham Central (2-9) at 1 Albemarle (8-3)
5 South Stanly (3-8) at 4 Monroe Union Academy (5-5)
6 Winston-Salem Atkins (2-8) at 3 South Robeson (6-5)
7 West Columbus (2-9) at 2 Community School of Davidson (4-7)

WEST
8 Rosman (3-8) at 1 Murphy (8-3)
5 Elkin (6-5) at 4 Alleghany (6-5)
6 Andrews (4-7) at 3 Mooresboro Thomas Jefferson (8-3)
7 Hayesville (4-7) at 2 Robbinsville (9-2)

END NCHSAA FIRST ROUND FOOTBALL PAIRINGS

Disclaimer: Comments posted on this, or any story are opinions of those people posting them, and not the views or opinions of WWAY NewsChannel 3, its management or employees. You can view our comment policy here.

»

Reply

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.

More information about formatting options

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
CAPTCHA
Please re-enter the code shown in the image below.