make WWAY your homepage  Become a fan on facebook  Follow us on twitter  Receive RSS Newsfeeds  MEMBERS: Register | Login

Pairings set for 2012 East Regionals; Wildcats play Thursday & Vikings go on Friday

READ MORE:
W_COLUMBUS_1.jpg

CHAPEL HILL,NC (NCHSAA news release) -- The North Carolina High School Athletic Association's regional basketball tournaments, will get underway on Tuesday as the state's prep teams continue the road toward the state championships.

Sectional winners from the East will be going to Fayetteville for the second consecutive year. The games will be played both the Crown Coliseum and the Crown Arena in Fayetteville. In the west, teams will be going to Greensboro for the third straight year, with games at the Greensboro Coliseum Special Events Center and Fleming Gymnasium at the University of North Carolina at Greensboro.

The Greensboro Sports Commission, the Greensboro Sports Council and Greensboro Area Convention and Visitors Bureau assist with the Western Regional. Among the primary sponsors for the Eastern Regional are Wells Fargo, the Crown Complex, the Fayetteville Public Works Commission, the Fayetteville Convention and Visitors Bureau, M.J. Soffe Company, and the Cumberland County Schools.

The winners from the regional tournament games will advance to the state championship contests. The 98th men's championships and the 41st renewal of the women's finals will be held at the Dean E. Smith Center on the University of North Carolina campus and Reynolds Coliseum at North Carolina State University, scheduled for March 13. The 1-A and 3-A finals will be at the Smith Center while the 2-A and 4-A championships are set for Reynolds Coliseum.

On Monday, March 3, a press conference for the state championships will be held at the Radisson Research Triangle Park. The head coaches of each of the competing teams and other school officials will on
hand to preview the upcoming games.

NORTH CAROLINA HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION
2012 REGIONAL BASKETBALL TOURNAMENT PAIRINGS
(tournament seed and record in parentheses)

Eastern Regionals-Men

Class 2-A at Crown Arena
Tuesday, February 28, 7 p.m.: Reidsville (2, 25-3) vs. Burlington Cummings (8, 19-7)
Tuesday, February 28, 8:30 p.m.: Kinston (3, 24-4) vs. Wilson Beddingfield (5, 19-6)
Saturday, March 3, noon: championship at Crown Arena

Class 3-A at Crown Coliseum
Wednesday February 29, 7 p.m.: West Craven (1, 29-1) vs. Rocky Mount (2, 24-3)
Wednesday, February 29, 8:30 p.m.: Erwin Triton (2, 26-3) vs. Fayetteville Westover (4, 20-7)
Saturday, March 3, 2 p.m.: championship at Crown Coliseum

Class 4-A at Crown Arena
Thursday, March 1, 7 p.m.: Wilmington New Hanover (1, 27-1) vs. Raleigh Millbrook (3, 24-6)
Thursday, March 1, 8:30 p.m.: Fayetteville Pine Forest (1, 28-1) vs. Hoke County (2, 24-2)
Saturday, March 3, 4 p.m.: championship at Crown Arena

Class 1-A at Crown Coliseum
Friday, March 2, 7 p.m.: Plymouth (3, 21-4) vs. East Carteret (5, 18-9)
Friday, March 2, 8:30 p.m.: West Columbus (3, 13-11) vs. Rocky Mount Prep (4, 23-5)
Saturday, March 3, 6 p.m.: championship at Crown Coliseum

Eastern Regionals--Women

Class 3-A at Crown Coliseum
Tuesday, February 28, 7 p.m.: West Craven (1, 29-0) vs. Rocky Mount (2, 25-2)
Tuesday, February 28, 8:30 p.m.: Chapel Hill (1, 27-2) vs. Burlington Williams (2, 25-3)
Saturday, March 3, noon: championship at Crown Coliseum

Class 4-A at Crown Arena
Wednesday February 29, 7 p.m.: Raleigh Millbrook (1, 28-2) vs. Raleigh Sanderson (11, 20-8)
Wednesday, February 29, 8:30 p.m.: Hope Mills South View (1,28-0) vs. Cary Green Hope (2, 25-2)
Saturday, March 3, 2 p.m.: championship at Crown Arena

Class 1-A at Crown Coliseum
Thursday, March 1, 7 p.m.: Southeast Halifax (3, 23-3) vs. Chocowinity Southside (5, 27-3)
Thursday, March 1, 8:30 p.m.: Lakewood (1, 27-1) vs. Goldsboro (2, 25-2)
Saturday, March 3, 4 p.m.: championship at Crown Coliseum

Class 2-A at Crown Arena
Friday, March 2, 7 p.m.: Kinston (3, 25-3) vs. Bunn (4, 24-6)
Friday, March 2, 8:30 p.m.: Siler City Jordan-Matthews (1, 28-0) vs. Pittsboro Northwood (2, 26-3)
Saturday, March 3, 6 p.m.: championship at Crown Arena

Western Regional-- Men

Class 4-A— Greensboro Coliseum Special Events Center
Tuesday, February 28, 7 p.m.: Charlotte Olympic (1, 28-1) vs. West Charlotte (3, 25-5)
Tuesday, February 28, 8:30 p.m.: Greensboro Page (2, 23-5) vs. Davie County (5, 22-6)
Saturday, March 3, 2 p.m.: championship

Class 1-A— Fleming Gymnasium, UNC-Greensboro
Wednesday, February 29, 7 p.m.: Hayesville (1, 29-0) vs. Gastonia Highland Tech (3, 20-6)
Wednesday, February 29, 8:30 p.m.: Winston-Salem Prep (1, 28-1) vs. Monroe (12, 19-10)
Saturday, March 3, noon: championship

Class 2-A -- Greensboro Coliseum Special Events Center
Thursday, March 3, 7 p.m: East Rutherford (2, 23-3) vs. Shelby (8, 19-5)
Thursday, March 3, 8:30 p.m.: Waxhaw Cuthbertson (1, 29-1) vs. West Stokes (2, 24-5)
Saturday, March 3, 8 pm: championship

Class 3-A—Greensboro Coliseum Special Events Center
Friday, March 4, 7 p.m.: Morganton Freedom (1, 24-2) vs. Hickory (2, 26-3)
Friday, March 4, 8:30 p.m.: Concord (1, 27-2) vs. North Forsyth (2, 24-4)
Saturday, March 3, 6 p.m.: championship

Western Regional -- Women

Class 3-A: Fleming Gymnasium, UNC-Greensboro
Tuesday, February 28, 7 p.m.: Hickory (1, 28-1) vs. R-S Central (2, 24-1)
Tuesday, February 28, 8:30 p.m.: Berry Academy (1, 25-3) vs. Charlotte Harding University (7, 23-3)
Saturday, March 3, noon: championship at Greensboro Coliseum Special Events Center

Class 4-A: Greensboro Coliseum Special Events Center
Wednesday, February 29, 7 p.m.: Charlotte Myers Park (1, 30-0) vs. Alexander Central (3, 21-7)
Wednesday, February 29, 8:30 p.m.: Southwest Guilford (3, 25-4) vs. West Forsyth (5, 23-3)
Saturday, March 3, 4 p.m.: championship

Class 1-A: Fleming Gym, UNC-Greensboro
Thursday, March 1, 7 p.m.: Cherokee (4, 24-5) vs. Murphy (11, 15-14)
Thursday, March 1, 8:30 p.m.: Saxapahaw River Mill (1, 25-3) vs. Kernersville Bishop McGuinness (7, 24-5)
Saturday, March 3, 2 p.m: championship

Class 2-A: Fleming Gym, UNC-Greensboro
Friday, March 2, 7 p.m.: Wilkes Central (1, 28-1) vs. East Burke (11, 20-9)
Friday, March 2, 8:30 p.m.: North Surry (2, 28-2) vs. Catawba Bandys (4, 27-2)
Saturday, March 3, 4 p.m: championship

Disclaimer: Comments posted on this, or any story are opinions of those people posting them, and not the views or opinions of WWAY NewsChannel 3, its management or employees. You can view our comment policy here.

»